Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

I když vypadala vaše želva při nákupu zcela zdravá a vy jí poskytujete veškerou péči, může se uní projevit některé onemocnění. Při jakémkoliv náznaku něčeho neobvyklého, a't už ve vzhledu nebo chování želvičky, se nejdříve přesvědčte, že jste nic nezanedbali, a poskytněnte jí co nejvhodnější podmínky a klid. Pokud si sami netroufnete na léčbu, obraťte se na některého zkušeného chovatele nebo na vetrináře. Avitaminóza znamená nedostatek vitamínů v potravě a patří k nejčastějším potížím u želv. Projeví se většinou až po nějaké době a následky jsou mnohdy nenapravitelné. Je proto více než namístě avitoaminózám předcházet. Jistě se vám to povede, když si pozorně přečtete příznaky i příčiny avitaminóz.

K častým příznakům patří deformace krunýře, jeho praskání nebo olupování vrchních vrstev. Všímejte si také čelistí, které se při nedostatku vitamínů mohou pokřivit tak, že želva doslova hyne hlady. Všem těmto potížím se vyhnete, když budete želvu krmit co nejpestřejší čerstvou stravou a při jejím nedostatku přidávat vítamínové prostředky, např. Vitamix REP nebo Combinat.

Křivice se projevuje především u mladých želviček, které byly nesprávně krmeny při umělém odchovu. Nedostatek vitamínu D způsobuje změknutí a pokřivení krunýře. Dávejte ho želvičce proto v kapkách přímo do tlamičky, nebo, pokud se vám to nepovede, zajdětze občas k veterináři, aby jí vitamín podal injekčně. Kromě totho dopřávejte želvě dostatek sluníčka, které je pro tvorbu vitamínu D nezbytné. Někdy může dojít k onemocnění očí. Ztratí svůj korálkový lesk, jsou matné nebo z nich dokonce vytéká hnis. Jestliže nepomůže šetrné omývání např. Ophtalem nebo borovou vodou, odneste želvu k veterináři.

Jestliže želva přestane jíst, začne těžce dýchat nebo jí z nozder vytéká řídká či hnisavá tekutina, trpí zřejmě onemocněním plic.

Nepokoušejte se o léčbu a vyhledejte veterináře, který rozhodne o příčinách i nejvhodnější léčbě. Důležitým ukazatelem zdravotního stavu želvy je její trus. Jestliže je velmi řídký, vodnatý nebo obsahuje krev, došlo k zánětu střev. Mohly ho způsobit bakterie nebo cizopasníci. Také v tomto případě musí léčbu předepsat veterinář.

Nezapomínejte si všímat stavu drápů a čelistí. Jsou-li drápy příliš obroušené, může dojít k poškození kůže a vzniku plísňového onemocnění. Příčinou je zřejmě příliš ostrý písek v teráriu.

Vyměňte ho za rašelinu, dokud se stav nezlepší. V čelistech nemají želvy zuby, ale tvoří jim jakýsi „zobák” s ostrými okraji. Někdy mohou přerůstat, zvláště když želva dostává jen velmi měkkou potravu. Nápravu svěřte do rukou odborníka.

Aby k tomu nedocházelo, podávejte želvě tužší potravu, např. košťály ze zelí, kapusty či květáku.

ObrazekDůležité:

Nejlepší je, když budete chorobám předcházet, a proto: -dbejte na správnou teplotu v teráriu,

- podávejte želvě pestrou stravu.

- pravidelně ji čistěte terárium

- přidávejte k jídelníčku vitamíny

Okamžitě vyhledejte veterináře, pokud:

- se krunýř či čelisti želvy viditelně deformují

- má želva matné nebo zakalené oči, nebo jí z nich dokonce vytéká hnis

- želva přestane jíst

- želva začne těžce dýchat nebo jí z nozder vytéká řídkáči hnisavá tekutina

- trus želvy je řidký, vodnatý nebo obsahuje krev